Relacje i zdjęcia z warsztatów

drukuj

28.02.2009
Praca Trenera.

28 II 2009 w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem odbyło się otwarte szkolenie dla osób zainteresowanych pracą trenera.

Od kilku lat popyt na usługi szkoleniowe wzrasta w tempie błyskawicznym. Daje to potrzebę powiększenia grupy trenerskiej, czyli tych którzy staną po drugiej stronie, przed grupą. Kilkunastokrotnie wzrosło zapotrzebowanie na trenerów. A że zawód ten wydaje się być łatwym, przyjemnym i dobrze płatnym, na polskim rynku wyrosło dziesiątki szkół obiecujących kształcenie w tej profesji i wprowadzenie na rynek pracy. Podczas warsztatu staraliśmy się odpowiedzieć na wiele pytań i wątpliwości jakie stawiają sobie osoby pragnące podjąć się tej profesji. Oto niektóre z nich:
-Czy rzeczywiście obietnice dawane przez szkoły trenerskie są warte ceny, którą kandydat jest gotów zapłacić, żeby zdobyć ten zawód?
- Czy podana na szkoleniach/studiach wiedza daje potencjalnemu trenerowi pewność, że może wyjść na salę i można mu powierzyć najcenniejszy skarb każdej organizacji – ludzi?

Podzieliliśmy się wiedzą, którą powinien posiadać trener, zanim zdecyduje się wyjść na salę szkoleniową.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie wymagania stawiane są przed trenerami poczynając od wymagań: osobowościowych, merytorycznych, metodycznych, dydaktycznych aż po organizacyjne.

Była mowa także o tym jak zaprojektować dobre szkolenie, jak zaplanować je w czasie, jak zbudować kontrakt z uczestnikami, jak „rozruszać uczestników (icebreakery i energizery).
Praca trenera bywa często nieprzewidywalna i o tym także była mowa. Trener przedstawił kilka trudnych sytuacji zaczerpniętych z własnego doświadczenia. Uczestnicy podzieleni na grupy zastanawiali się jak najlepiej je rozwiązać. Każda grupa otrzymała informację zwrotną zarówno od trenera jak i pozostałych grup. Następnie osoba prowadząca zajęcia opowiedziała uczestnikom jak faktycznie rozwiązała powyższe problemy. A mowa tu o trudnych uczestnikach, trudnych sytuacjach, awariach, przypadkach losowych, niedyspozycjach uczestników, zmianach podczas szkolenia.

Ponieważ praca trenera to nie tylko praca na sali szkoleniowej dlatego była także mowa o tym z jakimi sytuacjami trener musi się zmierzyć poza salą.
W procesie szkoleniowym bierze udział kilka grup uczestników:
• Uczestnicy szkoleń
• Trenerzy
• Organizatorzy
• Zleceniodawcy
Każda z nich ma inne oczekiwania. W pracy trenera bardzo ważne jest rozumienie każdej z tych grup i umiejętne radzenie sobie z ich potrzebami.
Podczas warsztatu uczestnicy zostali poproszeni o wcielenie się właśnie w te 4 grupy i przedstawienie swoich oczekiwań, co pozwoliło jeszcze lepiej zrozumieć i zobaczyć sprawy z szerszej perspektywy.
A jeśli już mowa o pracy poza salą szkoleniową to nie mogło zabraknąć informacji o identyfikacji i analizie potrzeb szkoleniowych, projektowaniu szkolenia, jak i praktycznych wskazówek o ewaluacji szkolenia.

Na zakończenie było wiele praktycznych informacji. Mówiliśmy o tym jak zdobyć taki zawód, jak zacząć, o rynku szkoleniowym, o szkołach trenerskich, w których warto się kształcić, ale także o zarobkach osób w tej profesji.

Pani Elżbieta Sucharska dzieliła się z uczestnikami nie tylko wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim własnymi doświadczeniami przedstawiając wiele praktycznych przykładów, anegdot.

Zajęcia poprowadziła Pani Elżbieta Sucharska (trener, konsultant, Kierownik Personalny w NSTI Polska, wykładowca WSZP).

Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w zajęciach oraz za opinie na temat warsztatu.
Warto w tym miejscu dodać, że warsztat został oceniony bardzo wysoko.

Oto niektóre z opini:
„Bardzo profesjonalna trenerka, bezpośrednia, konkretna, mówiąca jak jest naprawdę.”

„Najbardziej podobało mi się ukazanie pracy trenera od strony praktycznej- zwrócenie uwagi na wady jak i zalety tej pracy. Cieszę się również, że zwrócono uwagę na to w jaki sposób trener wykonuje swoją pracę od początku do końca. Atmosfera i podejście prowadzącej oceniam bardzo pozytywnie:) . Zaangażowanie i chęć rozmowy mimo faktu, że przeznaczony na warsztaty czas już minął to również bardzo duży plus:).”

„Podobała mi się tematyka warsztatów oraz osoba prowadząca zajęcia, doświadczony trener, który w bardzo interesujący i wnikliwy sposób przedstawił aspekty pracy trenera, ponadto osoba prowadząca zajęcia dzieliła się z uczestnikami własnymi doświadczeniami, co jest wartością dodaną tego szkolenia, tego nie można przeczytać w książkach, dlatego tak cenne są tego typu informacje.”


Galeria zdjęć z warsztatów:

Start | Copyright © WSZP 2008 | Napisz do nas | Polityka prywatności