Relacje i zdjęcia z warsztatów

drukuj

09.10.2010
Osobiste preferencje oraz predyspozycje a wybór zawodu.

10 X 2010 w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem odbył się warsztat dla wszystkich tych, którzy szukają wymarzonego zawodu.

Wielu z nas przez lata nie zadaje sobie pytań: Kim jestem? Czym się interesuję? Jaki zawód chcę wykonywać? Nie wybieramy zawodu świadomie, tylko poddajemy się presji otoczenia (nauczycieli, rodziców, znajomych), modzie, bronimy wcześniejszych nie zawsze dobrych wyborów oraz poddajemy się stereotypom (skoro skończyłem/am pedagogikę to muszę pracować w szkole).

W pracy spędzamy jedną trzecią naszego dorosłego życia. Ma ona zatem znaczący wpływ na zaspokojenie wielu potrzeb poza potrzebą ekonomiczną, w tym m.in. na potrzebę samorealizacji.

Na zajęciach mówiliśmy o tym jakie czynniki zdecydują o tym, czy będziemy czerpać satysfakcję z wybranego zawodu, wykonywanej pracy?

Najistotniejsze to nasze predyspozycje (osobowość, temperament, talenty) oraz preferencje (zainteresowania, pasje, wartości).

Dopasowanie charakteru pracy do predyspozycji i preferencji zwiększa naszą motywację i daje poczucie przyjemności z wykonywanych zadań – dzięki temu dużo szybciej stajemy się specjalistami w tym co robimy, a to z kolei powoduje, że czujemy się kompetentni. Niedopasowanie jest źródłem frustracji, chronicznego stresu i zaniżonej samooceny.
Kluczem do sukcesu jest samoświadomość oraz budowanie kariery na swoich mocnych, nie słabych stronach.

Mówiliśmy także o zainteresowaniach i ich roli w wyborze zawodu. Każdy z nas "wyławia" z rzeczywistości inne zjawiska, fakty - dostrzega co innego, ponieważ interesuje go co innego. Podczas zajęć uczestnicy zastanawiali się w jaki sposób spędzają swój wolny czas, co sprawia im przyjemność, na co zwracają uwagę w otaczającym nas świecie i dlaczego.
Aby dotrzeć do prawdziwych pragnień warto zastanowić się np. co bym robił/a gdyby wszystko było możliwe i miał/miałabym pewność, że odniosę sukces. Nie oznacza to, że to co przyjdzie nam do głowy będzie w naszym zasięgu, ale można przynajmniej dążyć w zbliżonym kierunku. Jeśli np. ktoś pomyślał, że chce być modelką/modelem, a nie ma do tego fizycznych predyspozycji, warto zastanowić się nad tym, co go w takiej pracy pociąga – czy jest to np. zainteresowanie modą, czy też podziw otoczenia, a może jeszcze coś innego. Wówczas należy przeanalizować zawody, które mogą spełnić to pragnienie, takie jak np. projektant, wizażystka, producent sesji itp.
Uczestnicy warsztatu wykonując to ćwiczenie mieli okazję usłyszeć swoje własne pragnienia, a także dostać informację zwrotną od pozostałych uczestników oraz od doradcy zawodowego.

Mówiliśmy też o tym, że wymarzonej pracy trzeba poszukać. Możliwości jest wiele: można rozmawiać z ludźmi, chodzić na szkolenia, przeglądać profile zawodowe osób na portalach typu GoldenLine, Profeo czy LinkedIn, czytać książki, oglądać filmy. Pomysł na życie może powstać w najbardziej nieoczekiwanym momencie, ważniejsze od tego w jaki sposób to robimy, jest to jakie mamy do tego nastawienie, czy chcemy szukać, obserwować i być czujnym.

Odpowiedź jest w nas samych, tylko nie zawsze potrafimy sami ją zobaczyć.
Uczestnicy pod okiem doradcy zawodowego wykonywali szereg ćwiczeń oraz testów. Zostali także poinformowani o możliwościach spotkania się z doradcą zawodowym, aby podczas indywidualnej konsultacji móc głębiej zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami dla danej osoby, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Zajęcia zostały poprowadzone przez Doradcę Zawodowego w WSZP – Panią Aleksandrę Szurek.

Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w zajęciach i za opinie na temat warsztatu.

„Bardzo dobrze przeprowadzony warsztat najlepszy z wszystkich na jakich byłem.”

„Szkolenie było super. Idealne rozplanowanie czasu pomiędzy teorią i praktyką, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo krótki czas szkolenia. Świetny trener, świetne szkolenie.”

„Podobał mi się sposób prowadzenia warsztatów i podejście trenera do grupy - to że warsztaty nie były przeładowane teorią - to że pokazano podstawowe mechanizmy i zasygnalizowano gdzie i jak można to rozwinąć.”
Start | Copyright © WSZP 2008 | Napisz do nas | Polityka prywatności