Relacje i zdjęcia z warsztatów

drukuj

25.07.2009
Stres - wróg i inicjator rozwoju. Techniki radzenia sobie ze stresem.

W sobotę 25 lipca w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem odbyły się warsztaty:
„Stres-wróg i inicjator rozwoju. Techniki radzenia sobie ze stresem.”

W pierwszej części zajęć uczestnicy poznali podstawy teoretyczne dotyczące stresu. Omówiono przyczyny jego powstawania oraz wymieniliśmy objawy fizjologiczne i psychologiczne, jakie towarzyszą temu zjawisku. Uczestnicy przedstawili swoje doświadczenia dotyczące diagnozowania obszarów biologicznych występowania stresu. Omówiliśmy symptomy psychiczne i emocjonalne pojawiające się przy długotrwałym stresie.

Wykazaliśmy, iż przewlekły stres może skutkować zmianami w sposobie myślenia i ograniczać umiejętność radzenia sobie z problemami.
Przedstawiono schemat ukazujący wpływ stresu na efektywność pracy.

Następnie mogliśmy zapoznać się z doświadczeniami naszego gościa w zakresie radzenia sobie ze stresem w wystąpieniach publicznych oraz trudnych sytuacjach zawodowych.

W kolejnym etapie zajęliśmy się metodami i technikami radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy. Omówiliśmy kwestie związane z kształtowaniem właściwej kultury organizacyjnej, definiowaniem ról pracowniczych oraz eliminowaniem przeciążenia i niedociążenia pracy. Wskazaliśmy, jak ważne jest udzielenie pomocy pracownikom odczuwającym stres oraz zapewnienie im społecznego wsparcia.

Ważne miejsce wśród omawianych zagadnień zajmowało godzenie obowiązków domowych i zawodowych. Konflikt pełnionych ról często był podawany przez uczestników szkolenia, jako źródło wielu niepokojów i frustracji.

W części dotyczącej radzenia sobie ze stresem omówiliśmy szereg technik skutecznego redukowania napięć występujących w życiu. Wymieniliśmy korzyści płynące z umiejętności relaksacji.

Przedstawiliśmy sposoby zapobiegania zmęczeniu i pozytywnego wykorzystania energii, poznaliśmy techniki umożliwiające zachowanie spokoju ducha oraz uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie: jak skończyć z nałogiem zamartwiania się.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w szkoleniu.

Warsztaty prowadziła Danuta Pietraszkiewicz

Galeria:

Start | Copyright © WSZP 2008 | Napisz do nas | Polityka prywatności